Akupunktura łagodzi ból

Akupunktura łagodzi ból

Największe do tej pory badania dotyczące akupunktury potwierdzają, że redukuje ona ból pleców i szyi, stany zapalne oraz bóle głowy.

ack painbBadaniu poddano 29 prac naukowych, gdzie wnikliwie przeanalizowano prawie 18 000 przypadków pacjentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Potwierdziło ono, że akupunktura była skuteczniejsza w łagodzeniu bólu w porównaniu do grupy, gdzie nie stosowano żadnego leczenia akupunkturą, jak również w porównaniu do grupy gdzie stosowano tzw. akupunkturę pozorną (placebo).

Akupunktura jest jedną z technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Polega na stymulowaniu punktów akupunkturowych na ciele człowieka za pomocą różnych technik jak masaż, laser, nakłuwanie jednorazowymi sterylnymi igłami czy ogrzewaniu. Działanie akupunktury polega na równoważeniu przepływu energii w ciele pacjenta.

Wyniki badań pokazały, że odnotowano przynajmniej 50% redukcję bólu dla 50% pacjentów otrzymujących zabieg akupunktury, 42% pacjentów którzy mieli akupunkturę pozorną (placebo) oraz 30% pacjentów, którzy nie byli poddawani ani prawdziwemu czy pozornemu zabiegowi akupunktury.

 

Bibliografia: