Akupunktura redukuje ból pleców

Akupunktura redukuje ból pleców

Ból pleców może być ciągły, frustrujący i wyniszczający. Niektórzy doświadczają go jako chwilowe osłabienie organizmu. U innych występuje po przewlekłej chorobie czy wypadku. Niezaprzeczalnie poważnie obniża on jakość życia.

Akupunktura jest jedną z niewielu nieinwazyjnych metod leczenia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Akupunktura nie tylko reYoung man with back pain on grey backgrounddukuje chroniczny ból pleców, ale zmienia też sposób w jaki układ nerwowy współpracuje z układem mięśniowo-szkieletowym, dzięki czemu przywraca równowagę w organizmie. Zabieg akupunktury sportowej prawie natychmiast pozwala zwiększyć zakres ruchu i siłę, koordynuje współpracę mięśni i powięzi.

Akupunktura, której historia ma ponad 5 000 lat, jest często bardziej skuteczna w łagodzeniu chronicznego bólu niż leki chemiczne czy zabiegi rehabilitacyjne. Potwierdzają to badania, które zostały opublikowane w Archives of Internal Medicine.

Badaniu poddano 638 pacjentów, u których analizowano dolegliwości i dysfunkcje związane z bólem pleców w okresie 8 tygodni, pół roku i jednego roku po leczeniu.

Pancjenci, którzy otrzymali zabiegi akupunktury w większym stopniu odczuwali korzyści z terapii niż ci, którzy otrzymali rutynowe leczenie. Naukowcy stwierdzili, że 60% pacjentów, którzy otrzymali akupunkturę potwierdziło znaczące zmniejszenie zaburzeń w stosunku do 39% pacjentów, którzy byli leczeni rutynowo. Oznacza to, że ci pacjenci byli zdolni na nowo wrócić do swojego normalnego życia, brać udział w życiu zawodowym, towarzyskim czy wypełniać codzienne obowiązki domowe.

Po roku od leczenia odsetek osób, które otrzymało akupunkturę i lepiej funkcjonowało w życiu codziennym była wyższa wśród tych, którzy otrzymali akupunkturę (65%) w stosunku do tych leczonych rutynowo (50%).

Inne badania przeprowadzone w Niemczech na 1162 pacjentach pokazały, że akupunktura jest blisko dwukrotnie bardziej skuteczna w leczeniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa niż metody rutynowe.

 

Bibliografia: