Akupunktura

Akupunktura

Akupunktura jest metodą polegającą na nakłuwaniu w celach leczniczych ściśle określonych miejsc na ciele człowieka – nazywanych „punktami akupunktury” za pomocą specjalnych, pełnych igieł. Stymulację tych punktów osiąga się dzięki manipulowaniu igłami, podgrzewaniu igieł lub bezpośrednio punktów cygarami moksy (mieszanki ziołowej), poprzez stosowanie akupresury lub baniek.

Dla ludzi wschodu wyjaśnieniem fenomenu powrotu do zdrowia po nakłuwaniach jest zasada zrównoważenia energii życiowej Qi i zapewnienia jej swobodnego przepływu w tzw. meridianach. Naukowcy natomiast ciągle badają mechanizmy tłumaczące lecznicze działanie akupunktury. Po pierwsze, punkty akupunktury rzeczywiście istnieją. Badania wycinków skóry pochodzących z miejsc lokalizacji punktów akupunkturowych wykazały, że w miejscach tych istnieje wyraźnie zwiększona ilość zakończeń nerwowych, które odbierają różnego rodzaju podrażnienia (dotyk, zimno, ciepło, ucisk głęboki i ból) w porównaniu do otaczających tkanek. Poza tym punkty te mają znacząco mniejszy opór elektryczny i wyraźnie większą pojemność elektryczną w stosunku do otaczającej skóry.

Zabieg akupunktury może wspomagany zabiegiem stawiania lub masażu bańką chińską, masażem Gua Sha oraz aurikuloterapią (punkty na uszach).