Płodność męska

Płodność męska

Akupunktura jest skuteczną metodą poprawiającą płodność u mężczyzn.

Od dawna Tradycyjna Medycyna Chińska jest powszechnie stosowana w celu poprawy jakości, ruchliwości i ilości plemników w spermie. Szacuje się, że około 40% przypadków niepłodności par jest po stronie mężczyzny.

Wysoka liczba  i dobra jakość plemników pozwala na szybsze zapłodnienie jajeczka. Jakość nasienia odgrywa również bardzo ważną rolę w zagnieżdżeniu się zapłodnionego jajeczka w macicy  oraz w dalszym przebiegu ciąży. Dlatego nawet przy procedurach sztucznego zapłodnienia IVF warto zadbać o to, aby nasienie było jak najwyższej jakości.

Proces tworzenia się plemników wynosi około 70-90 dni. Minimalny czas terapii (akupunktura, zioła, suplementy, poprawa higieny życia) wynosi przynajmniej 3 miesiące przed planowanym czasem powiększania rodziny.

 Na jakość nasienia  ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszy należy zaliczyć następujące:

 • Zbyt wysoka temperatura w obszarze genitaliów.
  Temperatura w mosznej jest naturalnie kilka stopni niższa niż w znajdujących się powyżej tkankach podbrzusza i jest to niezwykle ważne w procesie tworzenia się plemników. Badania laboratoryjne przeprowadzone na szczurach wykazały, że  podwyższona temperatura moszny tylko przez 24 godziny upośledza prawidłową produkcję nasienia.1 Dlatego należy unikać np. zażywania gorących i długich kąpieli. U otyłych mężczyzn niepłodność może być spowodowana m.in. zwisającymi fałdami tłuszczu, które mogą podwyższać temperaturę genitaliów. Podobnie jest u mężczyzn spędzających długie godziny prowadząc np. samochód lub przebywających za długo w pozycji siedzącej.
 • Palenie tytoniu oraz zażywanie narkotyków c obniża ilość i ruchliwość plemników. Badania pokazały, że palacze tytoniu mają mniejszą ilość nasienia (o około 13-17%) i więcej plemników o nieprawidłowej budowie w stosunku do osób niepalących.
 • Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach ma negatywny wpływ m.in. na jakość i ilość nasienia oraz obniża produkcję męskiego hormonu testosteronu.
 • Przepracowywanie, które prowadzi do przemęczenia i mniejszego zainteresowania partnerką.
 • Zbyt często współżycie.
 • Spożywanie niektórych lekarstw, np. steroidy anaboliczne, testosteron, sulfasalazyny, preparaty przeciwgrzybiczne. Szczegółowe informacje znajdują się w szczegółowych opisach leków.
 • Toksyny,  środki ochrony roślin i inne substancje chemiczne, szczególnie zawierające metale ciężkie.
 • Silne promieniowanie jonizujące i elektromagnetyczne.

 

Akupunktura jest również skuteczna w następujących dolegliwościach:

 • impotencja
 • za niskie i za wysokie libido
 • problemy z utrzymaniem wzwodu

 

Literatura:
1. Jansen R P S 1997 Getting Pregnant. Allen and Unwin, Sydney, strona 116.
2.  Jansen R P S 1997 Getting Pregnant. Allen and Unwin, Sydney, strona 49.
Jane Lyttleton 2004 Treatment of Infertility with Chinese Medicine