Archiwa kategorii: Ból kolan

Ból kolan

Akupunktura łagodzi bóle kolan

Akupunktura łagodzi bóle kolan

Akupunktura ma znaczący efekt leczniczy na chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych. Stan ten często obejmuje ból stawów, obrzęk, sztywność, zmniejszony zakres ruchu czy tworzenie się narośli kostnych.

Ból kolan

Badanie zostało wykonane w jednym ze szpitali w Pekinie, gdzie leczeniu akupunkturą poddano 200 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Okres trwania dolegliwości był od 3 miesięcy do 30 lat.

W trakcie leczenie wykorzystano różne techniki terapeutyczne takie jak akupunktura, elektroakupunktura, bańki itp. Leczenie przeprowadzane było 3 razy w tygodniu w serii terapeutycznej składającej się z 10 zabiegów. Pacjenci mieli od 1 do 3 serii.

Wśród 200 pacjentów biorących udział w badaniu, 64 (32%) w pełni odzyskało sprawność, u 112 pacjentów (56%) stwierdzono poprawę, u 20 pacjentów (10%) wykazano umiarkowane polepszenie i u 4 pacjentów (2%) nie stwierdzono żadnej poprawy. Całkowita efektywność terapii wyniosła 98%.

W oparciu o wyniki, naukowcy doszli do wniosku, że akupunktura w połączeniu z techniką skrwawiania jest skuteczną metodą w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.
Bibliografia:
Shang, Haiyi, Wenyu Geng, and Feng Du. “Treatment of knee osteoarthritis with complex acupuncture therapy.” Journal of Beijing University of Traditional Chinese Medicine (Clinical Medicine) 20.1 (2014): 28-31.

Artykuł napisano na podstawie: http://www.healthcmi.com/Acupuncture-Continuing-Education-News/1285-acupuncture-relieves-knee-osteoarthritis-new-study

Akupunktura łagodzi ból

Akupunktura łagodzi ból

Największe do tej pory badania dotyczące akupunktury potwierdzają, że redukuje ona ból pleców i szyi, stany zapalne oraz bóle głowy.

ack painbBadaniu poddano 29 prac naukowych, gdzie wnikliwie przeanalizowano prawie 18 000 przypadków pacjentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Potwierdziło ono, że akupunktura była skuteczniejsza w łagodzeniu bólu w porównaniu do grupy, gdzie nie stosowano żadnego leczenia akupunkturą, jak również w porównaniu do grupy gdzie stosowano tzw. akupunkturę pozorną (placebo).

Akupunktura jest jedną z technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Polega na stymulowaniu punktów akupunkturowych na ciele człowieka za pomocą różnych technik jak masaż, laser, nakłuwanie jednorazowymi sterylnymi igłami czy ogrzewaniu. Działanie akupunktury polega na równoważeniu przepływu energii w ciele pacjenta.

Wyniki badań pokazały, że odnotowano przynajmniej 50% redukcję bólu dla 50% pacjentów otrzymujących zabieg akupunktury, 42% pacjentów którzy mieli akupunkturę pozorną (placebo) oraz 30% pacjentów, którzy nie byli poddawani ani prawdziwemu czy pozornemu zabiegowi akupunktury.

 

Bibliografia: