Archiwa kategorii: Kręgołup

Akupunktura redukuje ból pleców

Akupunktura redukuje ból pleców

Ból pleców może być ciągły, frustrujący i wyniszczający. Niektórzy doświadczają go jako chwilowe osłabienie organizmu. U innych występuje po przewlekłej chorobie czy wypadku. Niezaprzeczalnie poważnie obniża on jakość życia.

Akupunktura jest jedną z niewielu nieinwazyjnych metod leczenia, których skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Akupunktura nie tylko reYoung man with back pain on grey backgrounddukuje chroniczny ból pleców, ale zmienia też sposób w jaki układ nerwowy współpracuje z układem mięśniowo-szkieletowym, dzięki czemu przywraca równowagę w organizmie. Zabieg akupunktury sportowej prawie natychmiast pozwala zwiększyć zakres ruchu i siłę, koordynuje współpracę mięśni i powięzi.

Akupunktura, której historia ma ponad 5 000 lat, jest często bardziej skuteczna w łagodzeniu chronicznego bólu niż leki chemiczne czy zabiegi rehabilitacyjne. Potwierdzają to badania, które zostały opublikowane w Archives of Internal Medicine.

Badaniu poddano 638 pacjentów, u których analizowano dolegliwości i dysfunkcje związane z bólem pleców w okresie 8 tygodni, pół roku i jednego roku po leczeniu.

Pancjenci, którzy otrzymali zabiegi akupunktury w większym stopniu odczuwali korzyści z terapii niż ci, którzy otrzymali rutynowe leczenie. Naukowcy stwierdzili, że 60% pacjentów, którzy otrzymali akupunkturę potwierdziło znaczące zmniejszenie zaburzeń w stosunku do 39% pacjentów, którzy byli leczeni rutynowo. Oznacza to, że ci pacjenci byli zdolni na nowo wrócić do swojego normalnego życia, brać udział w życiu zawodowym, towarzyskim czy wypełniać codzienne obowiązki domowe.

Po roku od leczenia odsetek osób, które otrzymało akupunkturę i lepiej funkcjonowało w życiu codziennym była wyższa wśród tych, którzy otrzymali akupunkturę (65%) w stosunku do tych leczonych rutynowo (50%).

Inne badania przeprowadzone w Niemczech na 1162 pacjentach pokazały, że akupunktura jest blisko dwukrotnie bardziej skuteczna w leczeniu bólu dolnego odcinka kręgosłupa niż metody rutynowe.

 

Bibliografia:

Masaż stóp łagodzi ból pleców

Masaż stóp łagodzi ból pleców

Refleksologiczny masaż stóp pozytywnie wpływa na kręgosłup oraz na mięśnie, ścięgna i wiązadła wzdłuż niego. W czasie masażu wyraźnie wyczuwane są zmiany na stopach w miejscach odpowiadających bólowi pleców czy też samego kręgosłupa.

Masaż stóp łagodzi ból pleców

Strefą refleksologiczną kręgosłupa na stopie jest jej przyśrodkowa część. Rozciąga się od nasady paznokcia palucha do podstawy kości piętowej.

Z punktu widzenia Medycyny Chińskiej za kondycję kręgosłupa i mięśni pleców odpowiada przede wszystkim meridian Pęcherza Moczowego, który biegnie wzdłuż kręgosłupa, ale również po bocznej stronie stopy. Dlatego masowanie bocznej strony stopy również pomaga złagodzić problemy z plecami.

Akupunktura łagodzi ból

Akupunktura łagodzi ból

Największe do tej pory badania dotyczące akupunktury potwierdzają, że redukuje ona ból pleców i szyi, stany zapalne oraz bóle głowy.

ack painbBadaniu poddano 29 prac naukowych, gdzie wnikliwie przeanalizowano prawie 18 000 przypadków pacjentów z Europy i Stanów Zjednoczonych. Potwierdziło ono, że akupunktura była skuteczniejsza w łagodzeniu bólu w porównaniu do grupy, gdzie nie stosowano żadnego leczenia akupunkturą, jak również w porównaniu do grupy gdzie stosowano tzw. akupunkturę pozorną (placebo).

Akupunktura jest jedną z technik Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Polega na stymulowaniu punktów akupunkturowych na ciele człowieka za pomocą różnych technik jak masaż, laser, nakłuwanie jednorazowymi sterylnymi igłami czy ogrzewaniu. Działanie akupunktury polega na równoważeniu przepływu energii w ciele pacjenta.

Wyniki badań pokazały, że odnotowano przynajmniej 50% redukcję bólu dla 50% pacjentów otrzymujących zabieg akupunktury, 42% pacjentów którzy mieli akupunkturę pozorną (placebo) oraz 30% pacjentów, którzy nie byli poddawani ani prawdziwemu czy pozornemu zabiegowi akupunktury.

 

Bibliografia: