Ćwiczenia wzmacniające stopy

Ćwiczenia wzmacniające stopy

Poniższe ćwiczenia należy wykonywać bosymi stopami codziennie, albo przynajmniej co drugi dzień.

Szczególnie są zalecane osobom z wadami stóp, np. płaskostopie ponieważ nasze stopy, a raczej mięśnie w tej części ciała staną się mocniejsze. Dzięki temu unikniemy problemów na starość, takich jak bóle nóg i kręgosłupa, a panie unikną problemu z cellulitem, ponieważ wady stóp upośledzają krążenie odżywczej limfy.

  1. Wspięcie na palce jednonóż – 9 razy na każdej stopie.
  2. Chwytanie i unoszenie przedmiotów (np. długopis, ręcznik) palcami stóp – 9 razy każdą stopą.
  3. Odwiedzenie palców stopy w maksymalnym zakresie – 9 razy każdą stopą.
  4. Krążenie na zewnątrz i do wewnątrz w pełnym zakresie – po 9 powtórzeń w każdym kierunku
  5. „Narciarz”. Stopy złączone, kolana ugięte. Zgięcie boczne kolan w obu kierunkach (jak w slalomie zjazdowym) – 9 razy.
  6. Przysiad na pełnych stopach. Stopy na szerokość bioder – 20-30 sekund.
  7. Stanie jednonóż (na jednej nodze) – 30 sekund na każdej stopie.
  8. Rozciąganie ścięgna Achillesa. Wersja dla początkujących – Stań twarzą do ściany, rozstaw stopy na szerokość bioder, oprzyj dłonie na ścianie i wyprostuj łokcie Powoli zginaj przednie kolano utrzymując drugie wyprostowane zginaj łokcie i przesuwaj ciało w stronę ściany. Pamiętaj, żeby pięta tylniej nogi cały czas dotykała ziemi. Nie odrywaj jej, a palce u stóp trzymaj wyprostowane. Wersja dla rozciągniętych – Rozstaw stopy na szerokość bioder, kolana wyprostowane, ręce na podłodze. Nie odrywając stóp od podłoża maszeruj rękami do przodu stopniowo zginając stawy skokowe i rozciągając ścięgna Achillesa. Ćwiczenia nie są zalecane osobom starszym lub w złej kondycji fizycznej.
  9. Wychylanie ciała. Stopy razem, kolana wyprostowane, ciało w pionie. Pochylaj całe ciało do przodu, do tyłu, na boki do momentu utraty równowagi.
  10. Ściąganie palcami stóp długiego ręcznika. Usiądź wygodnie tak aby Twoje nogi miały dobre podparcie i palcami stóp na przemian zwiń długi ręcznik, szarfę lub inny materiał – 2-3 minuty.

Podczas wykonywania ćwiczeń należy pamiętać o zachowaniu prawidłowej postawy.
Ilość powtórzeń i czas ćwiczeń można modyfikować.