Jak wygląda masaż stóp

Jak wygląda masaż stóp

Masaż refleksologiczny stóp trwa około 40 minut i jest doznaniem przyjemnym.

Pierwsza wizyta jest dłuższa ze względu na konieczność przeprowadzenia wywiadu z klientem. Jego celem jest między innymi określenie aktualnego stanu zdrowia, ustalenie ewentualnych przeciwwskazań, zapoznanie się z stylem życia, dietą, aktywnością fizyczną klienta itp.
Każda kolejna wizyta zaczyna się od wywiadu, którego celem jest zapisania reakcji organizmu po ostatnim masażu oraz zapoznaniu się z aktualnym stanem zdrowia klienta.

Masaż wykonywany jest w pozycji leżącej na plecach lub półleżącej i obejmuje swoim działaniem stopy do wysokości okolic kostek.

Masaż składa się z 3 głównych części:

1. Część relaksacyjna. Delikatne rozluźniane i rozciąganie mięśni, ścięgien i stawów stopy.

2. Część terapeutyczna. Stymulowane, a więc uciskane są punkty refleksologiczne na całej stopie: podeszwie, bokach i grzbiecie.

3. Część relaksacyjna z olejkiem. To silnie relaksująca i bardzo przyjemna część masażu podczas którego zdarza mi się czasami słyszeć delikatne chrapania klienta.

Części relaksacyjne masażu są równie ważne jak część terapeutyczna, ponieważ głęboki relaks umożliwia normalne funkcjonowanie organizmu, który cały czas dąży do homeostazy (wewnętrznej równowagi fizjologicznej). Leczenie pacjenta zrelaksowanego przebiega łatwiej i efektywniej.

Dotyk w masażu refleksologicznym jest pewny i zdecydowany i dlatego nie powoduje łaskotek.

Naukę masażu stóp można rozpocząć już we wczesnych latach :-).

Większa wrażliwość czy ból punktów refleksologicznych, która może się pojawić w trakcie masażu świadczy o braku równowagi w odpowiadającym rejonie ciała. O poziomie bólu zawsze decyduje klient! Terapeuta dostosowuje wtedy poziom ucisku. Z czasem, po kolejnych masażach dzięki następującemu procesowi zdrowienia wrażliwość uciskanych punktów powinna się zmniejszać.

Skuteczność masażu zależy jednak od siły nacisku masowanych punktów. Kiedy masaż jest przyjemny i daje radość wtedy, aby uzyskać efekt, potrzeba więcej czasu, to znaczy wziąć więcej masaży. Żeby masaż był wcześniej już skuteczny należy zaakceptować ból, związany z mocniejszym uciskiem punktów na stopie.