Masaż TuiNa

Masaż TuiNa

Chińska fizjoterapia
Tui – Pchaj, Na – Ciągnij

TuiNa to kompleksowy system masażu leczniczego. Jest to orientalna terapia pracy
z ciałem, której podstawowe zasady opierają się obiegu energii Qi według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Dzięki zastosowaniu technik masażu i manipulacji Tuina ma na celu poprawę przepływu energii Qi w ciele, dzięki czemu organizm sam się leczy.

W TuiNa wykorzystywane są techniki masażu ręcznego tkanek miękkich ciała (mięśnie
i ścięgna), akupresura dla bezpośredniego wpływu na przepływ energii Qi oraz techniki mobilizacyjne mające na celu przywrócenie fizjologicznego ustawienia układu mięśniowo-szkieletowego oraz więzadłowego (ustawianie kości).

Głównym obszarem działania są bolesne obszary ciała, punkty akupresurowe, kanały energetyczne oraz mięśnie i stawy.

Wraz z pojawieniem się TuiNa na zachodzie i jej rosnącej popularności wykorzystywane
w niej techniki ulegały zmianie. Zachodni styl TuiNa może być traktowany jako rozszerzenie masażu klasycznego z naciskiem na odbudowę i równoważenie energii Qi.

TuiNa wyśmienicie działa w leczeniu dolegliwości układu mięśniowoszkieletowego, przewlekłych dolegliwości układu trawiennego o podłożu stresowym, układu oddechowego i leczeniu płodności.

TuiNa nie jest szczególnie przydatny dla osób, które poszukują masażu łagodnego, uspokajającego czy relaksującego ponieważ TuiNa w porównaniu do innych technik pracy z ciałem jest terapią celowaną, ukierunkowaną na rozwiązywanie konkretnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *