Właściwości lecznicze

Właściwości lecznicze refleksologii

Pobudzenie przepływu energii w organiźmie
Ciało ludzkie jest dynamicznym układem energetycznym, w którym krąży energia życiowa, nazwana przez Chińczyków – chi. Masaż punktów i stref refleksorycznych na stopach czy głowie i twarzy powoduje usuwanie blokad i stymuluje swobodny przepływ energii witalnej w organizmie. Gdy energia swobodnie krąży w organizmie to oznacza to zdrowie.

Refleksologia ma działanie antystresowe
Masaż refleksologiczny wprowadza organizm z stan głębokiej relaksacji, dzięki czemu pomaga łagodzić niekorzystne działanie stresu na organizm. Układ nerwowy zaczyna wtedy prawidłowo funkcjonować.

Moc dotyku
Każdy z nas w swoim życiu potrzebuje dotyku. Uzdrawiająca moc dotyku jest dobrze udokumentowana. Dotykane, głaskane i tulone dzieci rozwijają się szybciej, są zdrowe i szczęśliwe. Kontakt przez dłonie i stopy jest szczególnie dobrze przyjmowany.

Refleksologia usprawnia funkcjonowanie układu nerwowego
Bodźce nerwowe krążą po organizmie różnymi szlakami, poprzez nerwy, jak również kanałami energetycznymi. Kiedy drogi te są zablokowane lub uszkodzone, sygnały są słabe i wolniej docierają do mózgu. Organizm pracuje przez to mniej wydajnie. Poprzez pobudzenie do działań tysięcy zakończeń nerwowych w stopie, refleksologiczny masaż stóp umożliwia odblokowanie i udrożnienie szlaków bodźców nerwowych.

Refleksologia poprawia pracę układu krwionośnego
„Krążenie to życie. Zastój to śmierć.” Są to słowa Eunice Ingham – matki współczesnej refleksologii. Jeżeli krew nie dociera lub zaburzony jest jej dopływ do którejkolwiek części ciała, to człowiek zaczyna odczuwać różne bóle i dolegliwości. Długotrwały stres i napięcie doprowadzają do zwężenia naczyń krwionośnych w niektórych odcinkach układu sercowo-naczyniowego, ograniczając w ten sposób dopływ krwi do narządów. Krążenie staje się utrudnione, co powoduje wzrost lub spadek ciśnienia krwi. Masaż refleksologiczny redukuje stres i napięcie psychofizyczne wprowadzając w stan głębokiego odprężenia. Dzięki temu znowu pojawia się swobodna cyrkulacja krwi i wszystkie tkanki organizmu są prawidłowo odżywiane.

Refleksologia pozytywnie wpływa na układ hormonalny
Inge Dougans, autorka metodologii masażu, który wykonuję, zaszła w ciążę dzięki masażowi stóp. Lekarze zdiagnozowali u niej niedrożność jajowodów. Zaproponowali wykonanie operacji, która dawała jej 10% prawdopodobieństwa na urodzenie dziecka. Zdesperowana szukała innych metod. Na refleksologiczny masaż stóp poszła bez większego przekonania, a mimo to po kilku masażach okazało się, że jest w ciąży.
Układ hormonalny składa się z sieci gruczołów dokrewnych, które są odpowiedzialne za produkcję hormonów. To od hormonów, tych niezwykle silnych substancji chemicznych, zależy funkcjonowanie naszego organizmu. Nieprawidłowa praca któregokolwiek z gruczołów powoduje wytrącenie organizmu ze stanu równowagi. To od hormonów zależy nasze samopoczucie, myśli, emocje, a nawet kształtuje się osobowość. Refleksologia poprzez techniki stymulujące ma pozytywny wpływ na układ hormonalny.

Refleksologia zwalcza ból
Zabieg refleksologiczny skutecznie może redukować odczucia bólowe ponieważ:
1. Zabieg refleksologiczny powoduje zwiększone wydzielanie endorfin. Endorfiny to nasze własne „środki przeciwbólowe”, które są wytwarzane w przysadce mózgowej. Ich zadaniem jest blokowanie sygnałów bólu przesyłanych przez rdzeń kręgowy do mózgu. Zabieg refleksologiczny stymuluje mózg do wytwarzania większej ilości endorfin.
2. Zabieg refleksologiczny zamyka tzw. „bramki bólu” (teoria Melzacka-Wall’a). Proces łagodzenia bólu polega na tym, że bodźce uciskowe receptorów stóp biegnące w układzie nerwowym tzw. nerwami szybkoprzewodzącymi, hamują przebieg bodźców bólowych z miejsc chorych, które docierają do rdzenia kręgowego tzw. nerwami wolnoprzewodzącymi. W ten sposób impulsacja terapeutyczna stóp powoduje , że organizm zamyka tzw. „bramki bólu” na poziomie rdzenia kręgowego. Proces ten przerywa cykl bólu i skutecznie go uśmierza.
3. Zabieg refleksologiczny poprawia ukrwienie tkanek. Jeżeli ból jest spowodowany niedokrwieniem, to po zabiegu, który poprawia ukrwienie tkanek, a tym samym i dystrybucję tlenu, ból mija, ponieważ komórki otrzymują niezbędny, życiodajny tlen.

Refleksologia usuwa złogi krystaliczne w stopach
W zakończeniach nerwów w stopach mogą się gromadzić krystaliczne złogi, powodujące ból podczas zabiegu. Nadmiar kwasowości we krwi może też powodować zwiększone odkładanie się takich złogów również w innych narządach organizmu utrudniając prawidłowe krążenie krwi. Stopy są najbardziej narażone na tego typu zmiany. Złogi krystaliczne jak i toksyny, które się wtedy osadzają w stopach, można „rozbić” i usunąć dzięki odpowiedniemu masażowi uciskowemu. Masaż stóp przyniesie wtedy ulgę i lekkość obolałym stopom.

Refleksologia a choroby nieuleczalne
W przypadku chorób terminalnych, takich jak nowotwory czy AIDS, refleksologia często nie jest w stanie usunąć ich przyczyn, ale może sprawić że chory będzie się czuł bardziej komfortowo, a ból będzie łatwiejszy do zniesienia. Zabiegi masażu refleksorycznego stóp oraz głowy i twarzy w znaczący sposób mogą poprawić ogólny stan pacjenta, pobudzić działanie narządów wydzielniczych, układu oddechowego oraz wspomóc kontrolę nad pęcherzem moczowym i pracą jelit. Z tego punktu widzenia, refleksologia poprawia jakość życia ludzi ciężko chorych. Z drugiej strony często notuje się sukcesy refleksologów w walce z nowotworami, polegające na cofaniu się procesów nowotworzenia się komórek po serii zabiegów refleksologicznych.